The Mayor’s Office

Past Mayors of Accrington 1878 -1973

ACCRINGTON MAYORS:

Mayors were elected in the month of November until 1949 when May became the time of election as it is now.

1878 – 1890 : John Emanuel Lightfoot

1880 – 1882 : James Barlow

1882: John Emanuel Lightfoot

1883 – 1886: William Smith

1886 – 1888: William Entwistle

1888 – 1890: Thomas Hindle

1890 – 1893: Thomas Whittaker

1893 – 1895: Frederick N Haywood

1895 – 1898: Williamson Lee

1890 – 1900: John S Highman

1900 – 1901 : D L Sprake

1901 – 1902 : James Cunliffe

1902 – 1903 : Thomas Broughton

1903– 1904: John Duckworth

1904 – 1906 : William Horrocks Rawson

1906 – 1908 : T. E. Highman

1908 – 1909 : J C Lufton

1909 – 1910 : T E Nuttall

1910 – 1912 : A S Bury

1912 – 1915 : John Harwood

1915 – 1916 : John Barlow

1916 – 1917 : James Henry Lupton

1917 – 1919 : Dr Counsell Dewhurst

1919 – 1920 : David Walton Muffit

1920 – 1922: James Waddington

1922 – 1923 : Edward Woolley

1922 – July 1925: Frederick Lord. Died in Office, July 1925

July 1925  – 1927 : Charles Wilkinson

1927 – 1928 : T E Higham

1928 – Feb 1930 : Richard Watson. Died in office, Feb 1930

March 1930 – 1931 : James Stanley Snell

1931 – 1933 : Richard Ingram Constantine

1933 – 1935 : Andrew Wilkinson

1935 – 1937 : George Hartley Ellis

1937 – 1938 : Ernest Moorhouse

1938 – 1939 : Ralph Albert Johnson

1939 – 1940 : John Lord

1940 – 1941 : Joseph Seedal Hargreaves

1941 – 1942 : Amos Wade

1942 – 1943 : Samual Turnell Pilkington

1943 – 1944 : Fred Arnett

1944 – 1945 : George Edwin Slack

1945 – 1946 : Charles Myall

1946 1947: Leslie Ranson

1947 – May 1949: Harold Johnson

1949 – 1950 : William Wiggins Cocker

1950 – 1951 : William Brownbill

1951 – 1952 : Dr Albert Campbell

1952 – 1953 : Arnold Brown

1953 – 1954 : Mrs Grace Rothwell

1954 – 1955 : Michael Walsh

1955 – 1956 : Walter Taylor Mariot

May 1956 – June 1956 : William Howson. Died in Office June 1956

June 1956 – 1957 : William Ridehalgh

1957 – 1958 : George Walker

1958 – 1959 : Mrs Alice Haines

1959 – 1960 : James Hodson

1960 – 1961 : Nicholas Bentley

1961 – 1962 : Wilfred Wallwork

1962 – 1963 : John Allon Duckworth

1963 – 1964 : John Riley

1964 – 1965 : Herbert Taylor

1965 – 1966 : John William Chadwick

1966 – 1967 :James Pollard

1967 – 1968 :Arthur Marsh

1968 – 1969 : James Madden

May 1969 – June 1969 : Thomas J Barrow. Died in office on 6 June 1969

June 1969 – 1970 : Kenneth John Marsden

1970 – 1971 : Alan Smith Benson

1971 – 1972 : George Gordon Smith

1972 – 1973 : Robert Rigg

1973 – 1974 :  William Parkinson